Veselé Velikonoce a šťastný nový rok!

18.04.2017

Myslíte si, že tam mám chybu? Že tam mají být Vánoce? A navíc rok 2017 začal už před několika měsíci, takže se mi asi z toho horka nějak poškodil mozek a jsem pár měsíců pozadu? Nebojte, všechno je v pořádku, opravdu jsem slavila jak Velikonoce, tak Nový rok v dubnu. V Kambodži totiž začal khmerský nový rok. Pouze náhodou ve stejné době, jako začaly Velikonoce.

Nový rok v Kambodži začíná většinou 13. nebo 14. dubna. Letos je v Kambodži rok 2561 buddhistického letopočtu, konkrétně rok Kohouta. Nový rok je jeden z nejvýznamnějších svátků v Kambodži. Hodně lidí si bere dovolenou a cestuje za svými rodinami do jiných provincií. Ruch hlavního města se hodně uklidní a ulice Phnom Penhu utichnou a vylidní se.

Měla jsem možnost s rodinou mé kolegyně vyrazit do Battambangu, kde už jsem sice byla, ale příležitost zažít oslavu khmerského Nového roku na vlastní kůži jsem si nemohla nechat ujít. Kolegyně mi cestu popsala jako malý rodinný výlet za vodopády. Z malého rodinného výletu se vyklubal minibus s osmi dospělými, šesti rozvernými dětmi a nekonečnou zásobou kambodžské hudby. Z vyjížďky za vodopády se stal maraton obrovských rodinných pikniků na několika různých místech u řeky (kde se dalo občas i koupat a definici vodopádu pro mě splňovalo místo jenom jedno). A taky se hrála spousta hazardních karetních her. A hazardních myslím doopravdy. Než jsem vzdala snahu o pochopení jedné z těch her, prohrála jsem asi 5 dolarů a odnesla si šrámy na duši. 

"Vodopád"
"Vodopád"
Piknik
Piknik


To ale nebylo to nejhorší. Zažila jsem totiž nemilosrdnou vodní a pudrovou válku. Letos jsem si namísto pomlázky vyzkoušela na vlastní kůži tradiční zábavu místní mládeže, která obnáší vylévání hektolitrů vody a rozprášení tun dětského pudru

Podél silnic postávaly malé gangy s pytlíky naplněnými vodou, vodními pistolemi nebo rovnou s hadicemi. Jakmile projížděl někdo na motorce, v autě nebo náklaďáku, gang se seběhl a nelítostivě nebožáka zlil od hlavy k patě. A navrch si mnozí z bitvy odnesli šrámy v podobě bohaté dávky dětského pudru na obličeji. Myslela jsem si, že jsem za okýnkem auta v bezpečí. Jen do té doby, než náš řidič zastavil u jednoho z těchto krutých gangů a otevřel okýnko na mé straně auta. Pudrová lázeň na sebe nenechala dlouho čekat.

Takže šťastný nový rok Kohouta!

Pudr sem, pudr tam
Pudr sem, pudr tam

Ještě jedna vsuvka: oficiálně byl poslední den státního svátku v pondělí, takže jsem se v úterý vydala jako obvykle do práce. K mému překvapení tam vůbec nikdo nebyl a tak jsem se ani nedostala do kanceláře. Není nad krásnou ranní projížďku na kole. Jako hobit. Tam a zase zpátky!