Kambodža: Žáby vám mohou změnit život

31.01.2017

Rýže, ryby, žáby smažené, pečené nebo nadívané - to všechno patří k běžné i slavnostní stravě Kambodžanů. Pokud v Kambodži rýži sami pěstujete a ještě chováte žáby nebo ryby, máte naději na dobrý příjem pro rodinu.

Muž jménem Ne žije se svou ženou a 3 dětmi ve vesnici Austuok nedaleko provinčního města Battambang. Na osmihektarovém poli pěstuje rýži.
Díky školení v rámci projektu, na kterém se podílí Diakonie, se pan Ne dozvěděl o technologii SRI (System of Rice Intensification) a dostal certifikované osivo. Trochu mu sice přibyla práce s předpěstováním rýžových sazeniček, které zhruba po 10 dnech přesazuje do pole, ale ušetří za osivo a rýže plodí mnohem víc.

Know-how pan Ne předává dál, protože zjistil, že metoda funguje. Ne také chová žáby a ryby. Žáby na zahrádce za domem, ryby v rybníku opodál. Školení a peníze do začátku chovu získal také od projektu. Nedařilo se ale pořád. Letos mu kvůli kontaminované vodě část žab uhynula. Na prodej na trhu mu jich naštěstí zbylo ale dost.

Dnes už je pan Ne tak daleko, že prodává i certifikované osivo rýže, které sám vypěstoval na svém poli. Jeho rodině se teď daří mnohem lépe než dřív. A o to jde především.