Rýže. Základní životní potřeba?

25.04.2017

Když se řekne Asie, tak si automaticky vybavím rýži. Není divu. Nejvíc rýže produkují právě některé asijské státy – Čína, Indie nebo Indonésie (ať žije moudrá Wikipedie). Nikdy by mě ale nenapadlo, že jedna plodina může být pro každodenní život nějakého národa tak nezbytná, jako je právě rýže v Kambodži.

Umíte si představit, že máte to samé k snídani, obědu a večeři? Třeba chleba k snídani, chleba k obědu a chleba k večeři? Každý den? Celý život?

Kambodžané mají vřelý vztah k rýži. K snídani je rýže s masem nebo rýžová kaše (což je neochucená rozvařená rýže ve vodě, ke které se přikusují třeba sušené ryby). K obědu je rýže s masovou omáčkou a zeleninou. A hádejte, co je většinou k večeři. Že by rýže? No, a když chcete změnu, dáte si třeba nudle. Rýžové.

Rýže se většinou podává s nějakou přílohou, takže se ty nikdy nekončící rýžové hody zas tak rychle neomrzí. Naštěstí je množství různých polévek nebo omáček s trochou masa a kupou zeleniny snad nekonečné. Pokaždé v nich plave něco jiného v různých kombinacích. Záhadné kusy ryby, ještě záhadnější kousky zeleniny. Jednou jsem v polévce narazila dokonce na mravence. Ano, mravenci tam byli záměrně a mravenčí polévku tu lidi považují za delikatesu. Musím uznat, že když zavřete oči a nehloubáte nad obsahem lžíce, tak je to opravdu dobré. Příjemně nakyslé. To bude asi tou kyselinou mravenčí.

Abych ještě trochu podtrhla důležitost rýže v běžném životě Kambodžana, uděláme si malé jazykovědné okénko. Už jsem psala o tom, jak khmerština spojuje slova. I slovo "rýže" najdete ve složeninách docela často, skoro stejně jako v jídle. Třeba pro "restauraci" spojíte dvě slova, "obchod" a (hádáte správně) "rýže". Snídaně se řekne "rýže ráno". Oběd je (pro změnu) "rýže poledne". No a na večeři už přijdete sami, ne? Správně, "rýže večer".

A teď konečně, proč to celé píšu: prosím vás, jestli budete mít někdy cestu okolo Phnom Penhu, můžete mi dovézt bochník obyčejného českého chleba? Nejraději mám pšeničnožitný kváskový chléb. Jo, a nezapomeňte přibalit Lučinu a čerstvou pažitku. Díky.