Kambodžské svátky – inspirace pro Čechy

06.03.2017

„Příští středu nechoď do kanceláře, bude svátek,“ oznámila mi moje kambodžská kolegyně. Vzápětí mi poslala e-mail se seznamem všech svátků v roce 2017. Nevěřila jsem svým očím. Napočítala jsem 22 volných dní. Nejenže mají Kambodžané svátečních dní hodně, ale o svůj volný den nepřijdou, ani když státní svátek připadne na víkend. Prostě si ho nahradí během týdne, samozřejmě nejlépe v pondělí nebo v pátek.

Napadá vás, co všechno se dá slavit v Kambodži? Tak třeba narozeniny královny, narozeniny krále (ty se mimochodem slaví 3 dny v kuse) a králova korunovace. Velmi oblíbené jsou i různé mezinárodní dny (volnem se slaví Mezinárodní den žen, Mezinárodní den dětí i Mezinárodní den lidských práv). Přidejte k tomu Den ústavy a 22 volných dní je skoro na světě.

Okamžitě jsem myslela na to, jestli navrhnu svým nadřízeným, že se budu taky řídit kambodžským kalendářem. Zkusila jsem to. A překvapivě to nevyšlo.  

Na základě těchto informací tedy navrhuji, aby čeští zákonodárci přijali tyto změny:

  • uzákoníme MDŽ, Mezinárodní den dětí a podobné mezinárodní dny jako státní svátek;
  • jako svátek zavedeme i den narozenin vybraného prezidenta a některé z prvních dam (zde si dovoluji navrhnout třeba narozeniny Václava Havla a Olgy Havlové);
  • a zejména – pokud některý ze svátečních dní připadne na sobotu nebo dokonce na neděli – přesuneme příslušné volno do dalšího týdne.

A co si myslíte Vy? Měli bychom se v tomto ohledu u Kambodžanů inspirovat?